OYAK Portföy Kıymetli Madenler Fon Sepeti Fonu (OTJ)

  • Son Güncelleme Tarihi: 05.07.2022 - 13:00

Fon Kartı İçin Tıklayınız


Analitik Görünüm İçin Tıklayınız

Portföy Bilgileri

  • Halka Arz Tarihi: 22.11.2021
Fon Toplam Değeri103,847,350.41
Birim Pay Değeri1.208442

Portföy Dağılımı

Yurt İçi Ortaklık Payları% 5.14
Yabancı Özkaynak% 58.11
Özel Sektör Kira Sertifikası% 0.64
Toplam% 100.00

Fonun Yatırım Amacı/Stratejisi

Fon toplam değerinin en az %80’i devamlı olarak, kıymetli madenlere dayalı yerli ve yabancı yatırım fonları ve kıymetli madenlere dayalı endeksleri takip etmek üzere kurulan yerli ve yabancı borsa yatırım fonlarının katılma paylarına yatırılacaktır. Fon yönetim stratejisi, kıymetli madenler alanında; farklı emtialara, emtia gruplarına dayalı yatırım fonları ve borsa yatırım fonları aracılığıyla yatırım yapabilmek, yatırımcının potansiyel kazancını farklı ekonomik konjonktürlerde farklı emtia gruplarını öne çıkararak artırmaktır.

Fon portföyüne; özellikle kıymetli madenlere dayalı borsa yatırım fonları ve yatırım fonlarından altın, gümüş, platin ve paladyum vb. madenlere dayalı olanlar seçilir.

Fon, piyasa koşullarını ve karşılaştırma ölçütünü dikkate alarak varlık dağılımını, madde 2.4’te verilen asgari ve azami sınırlamalar dâhilinde belirleyebilir. Fon portföyünün yönetiminde, madde 2.4’te belirtilen fon portföyüne alınacak varlıklara ilişkin oranlara ek olarak, Tebliğ’de yer alan ve madde 2.4’te belirtilmeyen diğer ilgili portföy sınırlamaları ve Kurul düzenlemeleri de dikkate alınır.

Yabancı yatırım araçları fon portföyüne dahil edilebilir. Ancak, fon portföyüne dahil edilen yabancı para ve sermaye piyasası araçları fon toplam değerinin %80’i ve fazlası olamaz.

Fon Kurucu / Yönetici Bilgisi

Fon Kurucusu Ticaret ÜnvanıOYAK PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş.
Portföy Yöneticisi Ticaret ÜnvanıOYAK PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş.

Kurucunun Ortaklık Yapısı

PAY SAHİBİ PAY TUTARI PAY ADEDİ PAY ORANI
OYAK Yatırım Menkul Değerler A.Ş.6,750,000 TL6,750,000%100

Karşılaştırma Ölçütleri

Fon Kodu Karşılaştırma ölçütü
OTJ %35 Bloomberg Altın Fiyatı (TL) (Bloomberg’de ilan edilen “XAU” kodlu uluslararası ABD Doları cinsinden spot altın ons fiyatının TCMB alış kuru ile çarpılması yoluyla hesaplanan değer)
%35 Bloomberg Gümüş Fiyatı (TL) (Bloomberg’de ilan edilen “XAG” kodlu uluslararası ABD Doları cinsinden spot gümüş ons fiyatının TCMB alış kuru ile çarpılması yoluyla hesaplanan değer)
%10 Bloomberg Platin Fiyatı (TL) (Bloomberg’de ilan edilen “XPT” kodlu uluslararası ABD Doları cinsinden spot platin ons fiyatının TCMB alış kuru ile çarpılması yoluyla hesaplanan değer)
%10 Bloomberg Paladyum Fiyatı (TL) (Bloomberg’de ilan edilen “XPD” kodlu uluslararası ABD Doları cinsinden spot paladyum ons fiyatının TCMB alış kuru ile çarpılması yoluyla hesaplanan değer)
%10 BIST TLREF Endeksi

Günlük Fon Yönetim Ücreti Oranı Fon Toplam Değeri üzerinden %0,00274 (yüzbindeikivirgülyetmişdört) olarak uygulanmaktadır.
Yıllık Fon Yönetim Ücreti Oranı Yıllık yaklaşık % 1,0 (yüzdebir)
Giriş-Çıkış Komisyonları Bu fona giriş ve çıkış için herhangi bir komisyon alınmamaktadır.

Alım/Satım Bilgi

En Az Alınabilir Pay Adedi 1
Alım/Satım Saatleri 08:30 – 13:00
Alım Satım Yerleri Kurucu ile aktif pazarlama ve dağıtım sözleşmesi imzalamış olan kurumların unvanı ve iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.
Unvan İletişim Bilgileri
OYAK Yatırım Menkul Değerler A.Ş. www.oyakyatirim.com.tr
Ayazağa Mahallesi Kemerburgaz Caddesi Vadi İstanbul Park
7B Blok No:7C Kat:18 Sarıyer / İstanbul
0212 319 12 00

Yardımcı Bilgiler

Menkul Kıymet Yatırım Fonları Tanıtım Rehberi

UYARI NOTU: Bu sayfalardaki her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla OYAK Portföy tarafından hazırlanmıştır. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibarıyla mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Raporda sunulan görüş, bilgi ve veriler, yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte olup, herhangi bir menkul kıymetin alım-satım teklifi ve/veya taahhüdü anlamına gelmemektedir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda sunulan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, burada yer alan bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerlendirmelerin kullanımı sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan OYAK Portföy’ün ya da çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Raporda yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Geçmişteki performanslar gelecekteki performansın bir göstergesi ya da garantisi olarak kabul edilmemelidir.