OYAK PORTFÖY Kıymetli Madenler Fon Sepeti Fonu - OTJ

Son Güncelleme : 23.07.2024 - 22:00

Portföy Bilgileri

Halka Arz Tarihi :22.11.2021
Fon Toplam Değeri :425,182,618.04
Birim Pay Değeri :2.603586
Portföy Dağılımı
Yurt İçi Ortaklık Payları%3.62
Yabancı Özkaynak%73.89
Özel Sektör Kira Sertifikası%1.21
Toplam%100.00

Fonun Yatırım Amacı/Stratejisi

Fon toplam değerinin en az %80’i devamlı olarak, kıymetli madenlere dayalı yerli ve yabancı yatırım fonları ve kıymetli madenlere dayalı endeksleri takip etmek üzere kurulan yerli ve yabancı borsa yatırım fonlarının katılma paylarına yatırılacaktır. Fon yönetim stratejisi, kıymetli madenler alanında; farklı emtialara, emtia gruplarına dayalı yatırım fonları ve borsa yatırım fonları aracılığıyla yatırım yapabilmek, yatırımcının potansiyel kazancını farklı ekonomik konjonktürlerde farklı emtia gruplarını öne çıkararak artırmaktır.

Fon portföyüne; özellikle kıymetli madenlere dayalı borsa yatırım fonları ve yatırım fonlarından altın, gümüş, platin ve paladyum vb. madenlere dayalı olanlar seçilir.

Fon, piyasa koşullarını ve karşılaştırma ölçütünü dikkate alarak varlık dağılımını, madde 2.4’te verilen asgari ve azami sınırlamalar dâhilinde belirleyebilir. Fon portföyünün yönetiminde, madde 2.4’te belirtilen fon portföyüne alınacak varlıklara ilişkin oranlara ek olarak, Tebliğ’de yer alan ve madde 2.4’te belirtilmeyen diğer ilgili portföy sınırlamaları ve Kurul düzenlemeleri de dikkate alınır.

Yabancı yatırım araçları fon portföyüne dahil edilebilir. Ancak, fon portföyüne dahil edilen yabancı para ve sermaye piyasası araçları fon toplam değerinin %80’i ve fazlası olamaz.

Fon Dokümanları

Fon Kurucu / Yönetici Bilgisi

Fon Kurucusu Ticaret ÜnvanıOYAK PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş.
Portföy Yöneticisi Ticaret ÜnvanıOYAK PORTFÖY YÖNETİMİ A.Ş.

Bağımsız Denetim Raporları

Kurucunun Ortaklık Yapısı

PAY SAHİBİPAY TUTARIPAY ADEDİPAY ORANI
OYAK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.50,000,000 TL50,000,000%100

Karşılaştırma Ölçütleri

Fon KoduKarşılaştırma Ölçütleri
OTJ%35 Bloomberg Altın Fiyatı (TL) (Bloomberg’de ilan edilen “XAU” kodlu uluslararası ABD Doları cinsinden spot altın ons fiyatının TCMB alış kuru ile çarpılması yoluyla hesaplanan değer)
%35 Bloomberg Gümüş Fiyatı (TL) (Bloomberg’de ilan edilen “XAG” kodlu uluslararası ABD Doları cinsinden spot gümüş ons fiyatının TCMB alış kuru ile çarpılması yoluyla hesaplanan değer)
%10 Bloomberg Platin Fiyatı (TL) (Bloomberg’de ilan edilen “XPT” kodlu uluslararası ABD Doları cinsinden spot platin ons fiyatının TCMB alış kuru ile çarpılması yoluyla hesaplanan değer)
%10 Bloomberg Paladyum Fiyatı (TL) (Bloomberg’de ilan edilen “XPD” kodlu uluslararası ABD Doları cinsinden spot paladyum ons fiyatının TCMB alış kuru ile çarpılması yoluyla hesaplanan değer)
%10 BIST TLREF Endeksi

Fon Yönetim Ücreti Oranları ve Giriş / Çıkış Komisyonları

Günlük Fon Yönetim Ücreti OranıFon Toplam Değeri üzerinden %0,00274 (yüzbindeikivirgülyetmişdört) olarak uygulanmaktadır.
Yıllık Fon Yönetim Ücreti OranıYıllık yaklaşık % 1,0 (yüzdebir)
Giriş-Çıkış KomisyonlarıBu fona giriş ve çıkış için herhangi bir komisyon alınmamaktadır.

Alım/Satım Bilgi

En Az Alınabilir Pay Adedi1
Alım/Satım Saatleri08:30 – 13:00
Alım Satım YerleriKatılma paylarının alım ve satımı kurucunun yanı sıra TEFAS’a üye olan fon dağıtım kuruluşları aracılığıyla da yapılır. Üye kuruluşlara aşağıda yer alan linkten ulaşılması mümkündür.

http://www.takasbank.com.tr/tr/Sayfalar/TEFAS-Uyeler.aspx

Kurucu ile aktif pazarlama ve dağıtım sözleşmesi imzalamış olan kurumların unvanı ve iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır.
OYAK Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

www.oyakyatirim.com.tr
Ayazağa Mahallesi Kemerburgaz Caddesi Vadi İstanbul Park 7B Blok No:7C Kat:18 Sarıyer İSTANBUL
0212 319 12 00
Osmanlı Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Maslak Mah, Büyükdere Cd. No:255/802 Nurol Plaza 34398 Sarıyer/İstanbul

Yardımcı Bilgiler

UYARI NOTU: Bu sayfalardaki her türlü bilgi, yorum ve değerlendirmeler, karşılığında herhangi bir maddi menfaat temin edilmeksizin, yatırımcıları bilgilendirmek amacıyla OYAK PORTFÖY tarafından hazırlanmıştır. Hiçbir şekilde yönlendirici nitelikte olmayan bu bilgiler yatırımcılar tarafından danışmanlık faaliyeti olarak kabul edilmemeli ve yatırım kararlarına esas olarak alınmamalıdır. Bu raporda yer alan her türlü bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerler hazırlandığı tarih itibarıyla mevcut piyasa koşulları ve güvenilirliğine inanılan kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır. Raporda sunulan görüş, bilgi ve veriler, yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte olup, herhangi bir menkul kıymetin alım-satım teklifi ve/veya taahhüdü anlamına gelmemektedir. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda sunulan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, burada yer alan bilgi, değerlendirme, yorum ve istatistiki şekil ve değerlendirmelerin kullanımı sonucunda ortaya çıkacak doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan OYAK PORTFÖY’ün ya da çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Raporda yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Geçmişteki performanslar gelecekteki performansın bir göstergesi ya da garantisi olarak kabul edilmemelidir.